Sedm endokrinních žláz

Staří taoisté pochopili, že lidské tělo by nemohlo existovat,kdyby jeho tkáně a orgány neživil neustálý proud energie. Zjistili, že člověk se těší dobrému zdraví, když proud energie kolující jeho organismem je pravidelný a vyrovnaný, a že naproti tomu je bezbranný vůči nemoci, jakmile se jeho energie vyčerpá nebo oslabí.

Značná část energie, jíž máme zapotřebí k životu, pochází z potravin, jež konzumujeme, a ze vzduchu, který dýcháme. Avšak stejně jako luxusní automobil i náš organismus musí být perfektně seřízen, má-li dobře fungovat a má-li z dodávané energie vytěžit maximum. Postupem doby vědci začali chápat, že sedm žláz v našem organismu představuje sedm center energie a že jejich úlohou je regulovat proudění energie všemi systémy lidského těla. Vyjmenujme těchto sedm žláz v pořadí, v jakém jsou seřazeny v našem těle odzdola nahoru:

1. Pohlavní žlázy – u muže prostata a varlata; u ženy vaječníky, děloha, vagina a prsa. Tyto žlázy vylučují hormony, soustřeďuje se v nich pohlavní energie, z nich vychází pohlavní „odezva” a v neposlední řadě jsou to orgány plození. Pohlavním orgánům se ve starých čínských textech často říká „pec”, protože produkují „oheň”, čili energii, která aktivuje ostatních šest žláz.

2. Nadledvinky – přisedají shora na ledviny. Podílejí se na funkci ledvin, kostí, kostní dřeně a míchy. (Kortizon ničí nadledvinky, vyvolává chudokrevnost a oslabuje kosti.)

3. Slinivka břišní hraje důležitou úlohu v řízení trávicího systému, což mimo jiné zahrnuje také regulaci tělesné teploty a úrovně glukózy v krvi. Jestliže je slinivka ochablá a začne unikat inzulín, zneutralizuje krevní cukr a vyvolá dysfunkci zvanou hypoglykemie (nedostatek krevního cukru). Člověk trpící hypoglykemií má nepřirozenou chuť jíst, a především má chuť na sladké. Když svou chuť uspokojí, nové živiny, jež se dostanou do krve, dráždí slinivku břišní, což má za následek další pokles úrovně cukru v krvi. Vzniká nebezpečí, že tato první etapa přejde do druhé, do cukrovky (čili hyperglykémie). V takovém případě již dojde k poškození slinivky břišní. Je obecně známo, že cukrovka si vyžaduje píchání inzulínu: injekce inzulínu neutralizují glukózu v krvi, ale nijak neaktivují trávicí systém.

Hyperglykemie kromě toho zahušťuje krev, krev se stává těžší, a to poškozuje cirkulaci. Srdce musí proto pracovat s větší námahou, takže diabetici mívají rovněž srdeční potíže či choroby. A v neposlední řadě vyvolává špatná funkce slinivky poruchy v práci nadledvinek, protože, jak víme, jednotlivé žlázy jsou mezi sebou propojeny. A narušení práce nadledvinek se opět odrazí v práci pohlavních žláz a ledvin.

4. Brzlík reguluje srdce a oběhový systém. Stav brzlíku si zjistíme, když prstem stlačíme určité místo uprostřed prsou ve výši prsních bradavek. Jestliže zjistíme, že dotyčné místo je měkké, znamená to, že brzlík nefunguje normálně, a že tudíž ani krevní oběh není v pořádku.

5. Štítná žláza reguluje metabolismus buněk v organismu a řídí růst.

6. Hypofýza (podvěsek mozkový) reguluje paměť, inteligenci, myšlení. Je umístěna ve spodině mozkové, kde zasahuje do zvláštního kostěného útvaru, zvaného turecké sedlo.

7. Šišinka mozková svými sekrecemi přímo ovlivňuje činnost všech ostatních žláz. Je umístěna uprostřed hlavy na úrovni „třetího oka” a představuje jakýsi psychický a duchovní střed těla. Tuto žlázu má mezi živočichy jen člověk. Jen člověk také věří v Boha a pociťuje přání a potřebu v něj věřit. S touto žlázou bývá spojována intuice a vědomí.

ZDROJ:http://anitram.wordpress.com/2012/04/28/teorie-sedmi-zlaz/

 

3 komentáře u „Sedm endokrinních žláz

  1. Pingback: Infos
  2. Pingback: fathia balogun
  3. Pingback: seedbox

Komentáře nejsou povoleny.